Verdens første blackbox smartAIS transponder med indbyggede alarmer og WiFi. Overvåg AIS og navigationsdata på din tablet, smartphone, smartwatch eller computer. Virker uden ophør selv når din skærm er slukket. Leveres med en alarm og afbryder der kan monteres overalt. Let integrerbar med dit netværk af kortplotter, MFD og NMEA-instrumenter. Vesper Marine transponder er kompatibel med alle mærker inklusive, Raymarine, Garmin, Furuno, Simrad og mange flere. XB-8000 har modtaget mange internationale udmærkelser.
Se videomateriale om produktet her: https://www.youtube.com/watch?v=VLOAaNCuDdc&t=40s
De informationer der bliver sendt er position, kurs, hastighed og retning. Desuden sendes statiske informationer om skibsnavn- og type, længde, bredde, dybgang, mm. Med denne udveksling af informationer øges sikkerheden dag og nat, i tæt befærdede områder og når sigtbarheden er reduceret.
smartAIS
Udover funktionerne fra den almindelige AIS, giver smartAIS fra Vesper Marine et aktivt sikkerhedssystem med alarm logik, som advarer, når der er kollisionsfare. Den registrerer når du ligger for anker og advarer hvis du driver. Den holder uophørligt øje med om nogen falder overbord og afgiver en alarm, hvis det sker.
Se video – tryk her Se flere videoer – tryk her
Kort oversigt i punktform:
- AIS transponder med WiFi
- Forbind med op til 5 smartphones, tablets eller computerdevices
- smartAIS alarmfunktion ved kollisionsfare, mand-overbord eller hvis ankeret driver.
- Overvåg og kontrollér din transponder med din smartphone eller tablet
- Indbygget 5Hz GPS receiver, USB og NMEA 0183
- Kraftigt GPS-antenne
- NMEA 2000 gateway forbinder dine devices.
I pakken ligger:
– XB8000 enhed
– Ekstern GPS antenne med 10m kabel
– 10 pin power/data kabel
– USB kabel til konfigurering
– Ekstern alarm for MOB og ankervagt
– Kontakt til silent mode eller mute af alarmer
Derudover skal bruges:
– AIS/VHF antenne
– MMSI nummer
– PC, MAC, Mobil tlf/tablet (Android/Apple) til konfigurering
– 2 Amp sikring
Der kan også blive brug for:
– USB vandtæt kabel 5m med låse ring
– NMEA 20000 kabel, T connector, extension kabel
– SP160 antenne splitter
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.